Jak wypiekać eko pierniki

Pierniki to bardzo wdzięczne ciasta i decydując się na ich pieczenie możemy być pewni, że trafimy w gusta naszych najbliższych. Dodatkowo warto wspomnieć, iż pierniki podlegają łatwym metamorfozom , dzięki czemu każdy piernik wychodzący z naszej kuchni może być inny, niepowtarzalny. Istnieje kilka sposobów na zmianę nie tylko wyglądu pierników i pierniczków, ale również smaku. W swojej pracy możemy wykorzystać gotowe lukry i polewy dekorując rzecz jasna nasze wypieki, możemy także użyć gotowych produktów tego typu, których w sklepach wybór jest ogromny.

Nieco inaczej sprawa wygląda ze smakiem pierników, oczywiście możemy w pewien sposób w niego ingerować, ale piernik zawsze pozostać powinien „pierny”, czyli pieprzny, ostry. Decydując się na nadanie naszemu piernikowi charakteru może skłonić się w stronę bardzie tradycyjnych mas, na przykład z powideł lub odejść od tradycji i przełożyć piernik masą krówkową.

Ale bez różnicy czy wybierzemy przepis na tradycyjny z agabagietka- piekarnia eko, staropolski piernik, czy odrzucimy dawne receptury i skusimy się na marchwiowy piernik to i tak musimy zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu, ponieważ niektóre pierniki muszą dojrzewać.

Przygotowując się do świąt nie można zapomnieć także o pierniczkach – ciasteczkach, które zazwyczaj są po kryjomu zjadane i znikają w zastraszającym tempie. I w tym aspekcie mamy pewien wybór, ponieważ możemy zdecydować się albo na pierniczki toruńskie, które kryją w swoim wnętrzu marmoladę lub też wybrać pierniczki-katarzynki.

Pierniki to cudowne i wdzięczne ciasta, ponieważ przy lekkich modyfikacjach można podawać je nawet alergikom. Sądzę również, iż można skusić także dzieci, które nie przepadają za klasycznymi, tradycyjnymi wypiekami decydując się na przełożenie piernika jakąś wymyślną masą.

Trzeba jeszcze wspomnieć, chociaż owa kwestia powinna być raczej poruszana na samym początku, iż warto dobrze przygotować się do pieczenia pierników. Jednym z etapów takiego przygotowywania może być na przykład przygotowanie własnej przyprawy do piernika, która jest niezwykle aromatyczna.